مخفف

مرجع کلمات و اصطلاحات اختصاری

مخفف IDF

Israel Defense Forces

ارتش اسرائیل (اختصاراً تزاحال یا IDF دربارهٔ این پرونده Tsva ha-Hagana le-Yisra'el، به معنی نیروهای دفاعی اسرائیل) متشکل از سه نیروی زمینی، هوایی و دریایی می‌باشد. نیروهای دفاعی اسرائیل شاخه‌ای جدا از نیروهای امنیتی اسرائیل است و هیچ صلاحیتی در مورد غیر نظامیان در اسرائیل ندارد، به‌طوری‌که وظیفهٔ آن «حفظ کیان و استقلال کشور اسرائیل و عقیم کردن تلاش‌های دشمنان آن در مختل کردن روال عادی زندگی در داخل کشور» اعلام شده‌است. از سال ۲۰۱۸ رئیس ارتش اسرائیل سپهبد آویو کوخاوی است. ارتش در اسرائیل تحت کنترل ستاد مشترک ارتش و تابعی از وزارت دفاع اسرائیل به‌شمار می‌رود.

ارتش اسرائیل در ۲۶ مه ۱۹۴۸ بنابر دستور وزیر دفاع پیشین دیوید بن گوریون رسماً به عنوان یک ارتش، خدمت وظیفه عمومی تشکیل داده شد. این ارتش از گروه شبه‌نظامی هگانا تشکیل شده بود که شامل گروه‌های ستیزه‌جوی ایرگون و لحی بود. ارتش اسرائیل در طول کمتر از ۷۰ سال در بیش از ۱۷ نبرد شرکت کرده که آن را به یکی از پرتجربه‌ترین نیروهای نظامی جهان تبدیل می‌کند. این ارتش در اکثر نبردها با دولت‌های عربی مانند جنگ شش‌روزه پیروز بوده‌است اما پس از سال ۲۰۰۰، این ارتش در چند نبرد به تحقق اهداف خود دست پیدا نکرده؛ به‌طور نمونه در جنگ سال ۲۰۰۶ در برابر نیروهای حزب‌الله لبنان، که در رسیدن به اهداف اعلام شده همچون نابودی یا خلع سلاح این نیرو ناموفق بوده‌است و به باور نشریه فارین پالیسی ارتش اسرائیل در نبردهای ۲۰۱۲ و ۲۰۱۴ با گروه‌های شبه نظامی فلسطینی شکست خورده‌است.

ارتش اسرائیل با بهره‌گیری از صنایع نظامی پیشتاز و پیشرفتهٔ خود و نیز خرید تجهیزات و فناوری‌های نوین ایالات متحده آمریکا یکی از مدرن‌ترین ارتش‌های جهان به‌شمار می‌رود.
IDF
ارسال نظر

نظرات کاربران

مهسا علیزاده در 13 فروردین 1399 گفته:

لطف کنید و لفظ کشور را از ابتدای این جمعیت خونخوار بردارید...

ارسال نظر

عکس خوانده نمی شود