مخفف

مرجع کلمات و اصطلاحات اختصاری

مخفف STS

Science, Technology and Society

انجمن علم و فناوری در جامعه (STS) کنفرانسی است که هر سال در کیوتو ژاپن برگزار می‌شود. این انجمن هدف خود را از برگزاری چنین اجلاس‌هایی چنین بیان می‌کند.

«پیشرفت انفجار گونه علم و فناوری در قرن ۲۰ رفاه و کیفیت زندگی را برای بسیاری از مردم به ارمغان آورده است. با این حال پیشرفت علم و فناوری اهمیت امنیت و محیط زیست را افزایش داده است. اما علم و فناوری در کنار فرصت‌هایی که برای انسان فراهم کرده است چالش‌هایی را نیز به همراه داشته است. مشکلاتی از جمله همگامی توسعه اقتصادی با گرم شدن بیش از حد زمین، جلوگیری از تروریسم، کنترل بیماری‌ها عفونی و ارزیابی مزایای بالقوه و موانع اخلاقی شبیه‌سازی. پیشرفت علم و تکنولوژی قابل انتطار و برای توسعه انسانی در قرن ۲۱ ضروری به نظر می رسد، لذا عقل ایجاب می‌کند تا آن را تحت کنترل مناسبی در آوریم. مشکلات ناشی از فناوری‌ىها روز به روز در حال پیچیده‌تر شدن هستند که فراتر از کنترل هر کشور برای حل آن شده اند. تلاش‌های بین‌المللی برای رسیدگی به این مسائل بیش از هر زمانی لازم است. از سوی دیگر بسیاری از مردم جهان از مزایای فناوری های روز دنیا بی‌بهره هستند. حل این مسائل فراتر از کنترل جوامع علمی به تنهایی نیز هستند. چرا که راه حل بسیاری از مشکلات در تغییر سیستم‌های اجتماعی، همکاری‌های بین‌الملی ، شبکه‌های اجتماعی و ساختاری از قوانین مشترک است.»

این کنفرانس‌های سالیانه فرصت خوبی را برای بحث در باره مسائل علم و فناوری قرن۲۱ برای دانشمندان و محققان و همچنین برای سیاستگذاران، رهبران مشاغل ، رسانه ها از سراسر جهان فراهم کرده است.انجمن علم و فناوری در جامعه با هدف فراهم کردن مکانیسم جدیدی برای بحث‌های باز به صورت غیر رسمی و ایجاد یک شیکه انسانی که می‌تواند در این زمان مشکلات ناشی از علم و فناوری را حل و فصل کند ایجاد شده است.
STS
ارسال نظر

ارسال نظر