مخفف

مرجع کلمات و اصطلاحات اختصاری

مخفف SLR

Single Lens Reflex

دوربین اس‏ ال آر یا دوربین تک‌لنزی بازتابی (SLR) یا تک‏لنزی انعکاسی نوعی دوربین است که از یک سامانه آینه نیمه ‏خودکار برای مشاهده تصویر توسط عکاس استفاده می‏کند.

در هنگام انتخاب منظره و چشم انداز، آینه نوری را که از لنز متصل شده وارد می شود به میزان نود درجه به سمت بالا منحرف می کند سپس این نور دو بار توسط منشور پنج‏ وجهی شیشه‏ای یا آینه ‏ای (پنتاپریسم) منعکس می شود و به چشم عکاس فرستاده می گردد. در طول نورگیری آینه به سمت بالا می‏چرخد، دریچه دیافراگم تنگ می شود شاتر باز می شود و اجازه می دهد لنز نور را روی سنسور تصویر بیندازد.

سپس شاتر دوم روی سنسور را می پوشاند، یعنی زمان نورگیری به پایان رسیده است. آینه پایین می آید و شاتر به جای خود برمی گردد. طول زمانی که آینه به بالا می چرخد را خاموشی منظره یاب می نامند. یک آینه و شاتر سریع بهتر است مخصوصا در زمانی که سوژه در حال حرکت است و تاخیری نباید داشته باشد.

تمام آنچه شرح داده شد در هزارم ثانیه و بصورت خودکار صورت می گیرد. دوربین های سریع این عملیات را می توانند تا ده بار در ثانیه انجام دهند. عکاسان حرفه‏ای این دوربین ها را ترجیح می دهند زیرا عکاس می تواند پیش‏ نمایشی واقعی از فریم را در لحظه نوردهی ببیند و یک دلیل مهم اینکه می تواند لنزهای متنوعی را انتخاب کرده و بروی دوربین خود نصب کند. یک امکان دیگر اینکه پیش نمایشی واقعی از عمق میدان را به عکاس می دهد.
SLR
ارسال نظر

ارسال نظر