مخفف

مرجع کلمات و اصطلاحات اختصاری

مخفف CNPC

China National Petroleum Corporation

شرکت ملی نفت چین، شرکت دولتی نفت و گاز چینی است، که بعنوان بزرگترین شرکت در حوزه انرژی جمهوری خلق چین محسوب می‌شود. دفتر مرکزی این شرکت، در منطقه دانگ چنگ، پکن قرار دارد.

شرکت ملی نفت چین؛ مالک شرکت پتروچاینا می‌باشد. این کمپانی از ماه ژوئن سال ۲۰۱۰، به‌عنوان دومین شرکت بزرگ جهان، از لحاظ میزان ارزش بازار سرمایه جهان، شناخته می‌شود.

در سال ۱۹۴۹ که جمهوری خلق چین بنا شد، شرکت ملی نفت چین نیز، بوسیله دولت چین و با هدف مدیریت سوخت در این کشور، تاسیس گردید. این شرکت بعنوان زیر مجموعه وزارت صنایع سوخت، شروع به فعالیت نمود.

در ماه ژانویه سال ۱۹۵۲ یک گروه فرعی در وزارت صنایع سوخت این کشور، بمنظور مدیریت اکتشاف نفت در چین تشکیل شد، که به‌عنوان اداره مدیریت نفت نامیده می‌شد. در ژوئیه ۱۹۵۵ یک وزارتخانه جدید؛ بنام وزارت نفت، به جای وزارت صنایع سوخت ایجاد شد. از ۱۹۵۵ تا ۱۹۶۹، حدود ۴ میدان نفتی توسط این وزارتخانه، در چین کشف گردید. این ۴ حوزه در مناطق؛ چینگهای، هیلونگجیانگ، خلیج بوهای و سونگ لیااو قرار داشتند.

شرکت ملی نفت چین، در نهایت در تاریخ ۱۷ سپتامبر ۱۹۸۸ زمانی که دولت این کشور، تصمیم به انحلال وزارت نفت و شرکت‌های دولتی گرفت، ایجاد شد، که در پی آن، مسئولیت رسیدگی به تمامی فعالیت‌های نفتی در چین، به این شرکت واگذار گردید.

عملیات بین‌المللی شرکت ملی نفت چین، در سال ۱۹۹۳ آغاز شد. اولین قرارداد، با دولت پرو منعقد گردید، که مربوط به انجام خدمات، مدیریت و توسعه میدان نفتی تالارا در کشور پرو بود.

بلافاصله، در دومین گام، قراردادی با دولت سودان بسته شد، که مربوط به مدیریت بلوک‌های ۱، ۲ و ۴ در میدان نفتی موگلاد می‌شد. سپس در ماه ژوئن سال ۱۹۹۷ این شرکت، اقدام به خرید ۶۰٫۳٪ درصد از سهام شرکت نفت آکتوب، در قزاقستان نمود. یک ماه بعد، شرکت ملی نفت چین در یک مناقصه بین‌المللی نفتی برنده شد، که مربوط به توسعه دو میدان نفتی در کشور ونزوئلا بود.

در ژوئیه سال ۱۹۹۸ این شرکت توسط دولت چین، مطابق با ساختار شرکت‌های نفتی، به دو بخش بالادستی و پایین‌دستی تفکیک شد.

در ماه اوت ۲۰۰۵ اعلام شد که؛ شرکت ملی نفت چین برای خرید شرکت کانادایی پترو قزاقستان، که در آلبرتا مسنقر می‌باشد، با مبلغ ۴٫۱۸ $ میلیارد دلار به توافق رسیده است. این خرید در آن زمان، بزرگترین معامله‌ای بود، که توسط یک شرکت چینی، در خارج از این کشور انجام می‌شد.

در سال ۲۰۰۶ میلادی، ۶۷٪ درصد از دارایی‌های شرکت ملی نفت چین، به شرکت تازه تاسیس پتروچاینا، که خود شرکت تابعهای از شرکت ملی نفت چین به‌شمار می‌آمد، واگذار شد.
CNPC
ارسال نظر

ارسال نظر