مخفف

مرجع کلمات و اصطلاحات اختصاری

مخفف ARAMCO

Arabian-American Company

آرامکو مخفف (شرکت عربی - آمریکایی) شرکت ملی نفت عربستان سعودی است که تحت تملک دولت مرکزی عربستان است. این شرکت از لحاظ مالکیت ذخایر (نفت خام و گاز طبیعی) به‌عنوان یکی از با ارزش‌ترین شرکت‌های جهان محسوب می‌شود. این موضوع باعث می‌شود که ارزش بازار آن، معادل بین ۲ تا ۱۰ تریلیون دلار آمریکا برآورد شده و این شرکت را با ارزش‌ترین شرکت حال حاضر جهان می‌کند. دفتر مرکزی شرکت آرامکو، در شهر ظهران در شرق عربستان سعودی قرار دارد.

بر اساس گزارش شرکت ملی نفت عربستان سعودی (Saudi Aramco) در سال ۲۰۱۸، این شرکت به میزان ۱۱۱٫۱ میلیارد دلار درآمد خالص داشته که این رقم بسیار بیشتر از رقم درآمد سالیانه سایر شرکت‌ها بوده و این شرکت به عنوان سودآورترین شرکت در سراسر جهان شناخته شده‌است.

به گفته بلومبرگ، در واقع سود خالص شرکت نفت عربستان سعودی، تقریباً با سود خالص شرکت‌های اپل، شرکت آلفابت گوگل و اکسان موبیل برابر است. پیش از این، رقم‌های درآمدی این شرکت عربستان سعودی، از زمان تأسیس آن در سال ۱۹۷۰ تاکنون فاش نشده بود.

از آنجایی که تنها سود شرکت‌های ثبت شده در شرکت سهامی عام یا شرکت‌هایی که در لیست بورس اوراق بهادار قرار دارند، ذکر می‌شود، درآمد شرکت‌های بسیاری در سراسر جهان، به خصوص شرکت‌های دولتی ناشناخته باقی مانده و در لیست بیان نشده‌اند.

در ماه سپتامبر ۲۰۱۹، در نتیجه حمله پهبادی به تأسیسات نفتی سعودی آرامکو در بقیق و خریص، توان تولید نفت خام عربستان سعودی به نصف کاهش یافت.
ARAMCO
ارسال نظر

ارسال نظر