مخفف

مرجع کلمات و اصطلاحات اختصاری

مخفف BIM

Building Information Modeling

همانطور که همه ما میدانیم BIM یعنی Building Information Modeling یعنی مدلسازی اطلاعات ساخت، خب اینکه این جمله به چه معنی می باشد را در ادامه خواهم داد.

از ديدگاه ابزاري و نرم افزاري BIM ( که ما ایرانی ها متاسفانه بیم میگوییم و این اشتباه می باشد و در حال اصلاح آن هستیم. ) مي شود شبيه سازي مجازي پروژه هاي واقعي با جزييات كاملا اجرايي و كاربردی
از ديدگاه مديريتي BIM یعنی تغيير الگو و فرهنگ طراحي و اجراي پروژه ها و شيفت از روش سنتي به روش BIM .متاسفانه اين ديدگاه مديريتيش كمتر مورد توجه قرار ميگيرد.

مدل سازي اطلاعات ساختمان (BIM) روند توسعه و استفاده از يك مدل شبيه سازي شده از برنامه ريزي، طراحي، ساخت و بهره برداري از ساختمان است كه مجموعه اي از داده ها و اطلاعات فني از تمام اجزاي مربوط به ساختمان در طول چرخه حيات آن و ارتباط هوشمند تمام اعضا با يكديگر را داراست. به طوري كه با ايجاد تغيير در يك عضو كوچك از اين مجموعه تمامي اعضاي ديگر خود را با آن مطابقت مي دهند و بدين ترتيب اين تكنولوژي براي تصميم گيريها در جهت بهبود روند ساخت و بهره برداري مورد استفاده قرار مي گيرد .تفاوت BIM با یک مدل سه بعدی CAD ذخيره اطلاعات مهم كل فرايند ساخت با تمام اجزاي آن مي باشد. اين اطلاعات شامل مواردي از قبيل مشخصات مصالح ( وزن، رنگ، اندازه، ميزان مقاومت در برابر حريق و ...)، راهنماي نصب و مونتاژ، خدمات گارانتي محصولات، الزامات نگهداري و تعميرات، اطلاعات قيمت اجزاء و .... خواهد بود. به عبارت ديگر BIM یک CAD سه بعدی است كه به پايگاه داده متصل است و به عنوان يك منبع مشترك اطلاعات بين كل تيم طراحي و اجرای ساختمان عمل مي كند. گاهي اوقات ممكن است فقط در جهت تجسم BIM و تجزيه و تحليل موارد ايمني نیز و يا حفظ و نگهداري پروژه براي يك ساختمان طراحي شود.


ویژگی‌های BIM :

Integrated(جامع)

Intelligent(هوشمند)

Innovative(نو و تازه)


مزایا و معایب BIM :

نرم افزار های مبتنی بر BIM مثل نرم افزار رویت مزیت های زیادی دارند که خود کاربران نرم افزار پی به مزیت های آن خواهید برد اما بنده در اینجا بسیاری از مزایا و معایب آن را اشاره می کنم:


یکی مزایای رویت در مقایسه با اتوکد دوبعدی و سه بعدی، این است که اجزای بکاررفته یک مدل از اجزای واقعی ساخت و ساز هستند و معنا و مفهوم سازه ای، معماری و تاسیساتی دارند.
مزیت دیگر این است که سیستم بصری سازی قوی دارد مثل ساخت انیمیشن،مطالعات مسیر حرکت خورشید، رندرها و...
همچنین مزیت خوب دیگری که دارد این است در صورت تغییر یکی از آبجکت ها و اجزای ترسیم، این تغییر بر سایر ابجکت ها هم تاثیر می گذارد و با توجه به قیدهای تعریف شده، ترسیم هوشمندی لازم را دارد.
مزیت دیگر تهیه فهرست مقادیر و آیتم های موجود در پروژه به صورت اتوماتیک است و با چند تنظیم کوچک قابل انجام است مثلا لیست تیپ درب و پنجره ها یا لیست آهن الات پروژه و ...
مزیت مهم دیگر این است که رویت با سایر نرم افزارهای مهندسی مثل اتوکد،مکس،ایتبس، سیف، نرم افزارهای محاسبات و تحلیل انرژی، تشخیص خطا و مانند آن به خوبی ارتباط برقرار می کند.


مزایای دیگر از جمله:

- کاهش زمان و هزینه
- رفع تداخلات
- جلوگیری از دوباره کاری ها
- دقت بالا
- افزایش سرعت کار
- رفع اشکالات کار قبل از اجرا
- تجسم بهتر قبل از ساخت
- تهیه نقشه های با کیفیت بالا

- تجسم، تهیه و ساخت تجهیزات بر اساس کاتالوگ و واقعیت

- تهیه مستندات دقیق از جمله متره برآورد پروژه، مصالح، تجهیزات و...در زمینه معماری ،سازه و تاسیسات، آنالیز انرژی و اقلیم پروژه، افت فشار لوله ها و کانال ها و...

- شبیه سازی مانند واقعیت

- مدلینگ معماری، سازه و تاسیسات در فضای نرم افزار کاملا اجرایی و شامل اطلاعات دقیق

- رصد دقیق وجود مشکل در کار ( اگر در کار مشکلی وجود داشته باشد میتوانیم با رویت دقیق اون مشکل رو رصد کنیم و رفع کنیم)

و ...

اما در مورد معایب رویت، جالبه بدانید بخش اعظم معایب به خود ما اپراتورها بر می گردد به خصوص برای ما کاربرای ایرانی که خیلی سخت از اتوکد جدا می شویم.
BIM
ارسال نظر

ارسال نظر