مخفف

مرجع کلمات و اصطلاحات اختصاری

مخفف IRIBF

Islamic Republic of Iran Basketball Federation

فدراسیون بسکتبال جمهوری اسلامی ایران مخفف (IRIBF) نهاد حاکم در بسکتبال ایران می‌باشد که در سال ۱۳۲۴ تأسیس شده‌است و از سال ۱۹۴۷ عضو فدراسیون بین‌المللی بسکتبال نیز بوده‌است و همچنین عضو فیبا آسیا و از نهادهای مسئول سازماندهی تیم ملی بسکتبال ایران می‌باشد.

اسامی رئیسان فدراسیون بسکتبال ایران پس از انقلاب اسلامی ایران (۱۳۵۷)

محمود مشحون (۱۹۷۹–۱۹۸۰)
علی مقدسیان (۱۹۸۰–۱۹۸۵)
ناصر بیگلری (۱۹۸۵–۱۹۸۹)
محمود مشحون (۱۹۸۹–۱۹۹۴)
مهرداد آژین (۱۹۹۴–۱۹۹۷)
علی غضنفری (۱۹۹۷–۲۰۰۲)
محمود مشحون (۲۰۰۲–۲۰۱۷)
نصرالله پریچهره (موقت) (۲۰۱۷–۲۰۱۸)
رامین طباطبایی (۲۰۱۸-تاکنون)

فدراسیون بسکتبال، برگزار کننده مسابقات داخلی در زمینه بسکتبال در ایران می‌باشد. مهم‌ترین مسابقات داخلی در ایران، لیگ برتر بسکتبال مردان و لیگ برتر بسکتبال زنان ایران است. همچنین مسابقات باشگاهی، در رده‌های پایین‌تر (دسته یک و دسته دو) از جمله دیگر مسابقات برگزار شده توسط فدراسیون بسکتبال ایران می‌باشد.

تیم ملی بسکتبال مردان ایران، علاوه بر مسابقات قاره‌ای (مسابقات قهرمانی آسیا و بازی‌های آسیایی)، در بازی‌های المپیک و جام جهانی نیز حضور داشته‌است. بهترین عنوان ایران در مسابقات بین‌المللی، قهرمانی در مسابقات قهرمانی بسکتبال آسیا می‌باشد.

در رده زنان، به علت ممنوعیت حجاب در مسابقات بین‌المللی، تیم ملی ایران پس از انقلاب اسلامی ایران، اجازه حضور در هیچ مسابقه بین‌المللی را نداشته‌است. پیش از انقلاب، این تیم یک بار در بازی‌های آسیایی (۱۹۷۴، پنجم) و یک بار در مسابقات قهرمانی آسیا (۱۹۷۴، چهارم) شرکت کرده‌است.

بهترین مقام‌های به دست آمده توسط تیم ملی بسکتبال ایران به شرح زیر است:
مسابقات قهرمانی بسکتبال آسیا: قهرمان (۲۰۰۷٬۲۰۰۹،۲۰۱۳)
بازی‌های آسیایی: دوم (۲۰۱۴)، سوم (۲۰۰۶، ۲۰۱۰)
بازی‌های المپیک: یازدهم (۲۰۰۸)
جام جهانی بسکتبال: هفدهم (۲۰۱۰)، بیستم (۲۰۱۴)
IRIBF
ارسال نظر

ارسال نظر

عکس خوانده نمی شود