مخفف

مرجع کلمات و اصطلاحات اختصاری

مخفف DAFA

Délégation Archéologique Française en Afghanistan

هیئت باستا‌ن‌شناسی فرانسه در افغانستان یا به اختصار دافا (Délégation Archéologique Française en Afghanistan) (DAFA)، یک موسسۀ باستان‌شناسی فرانسوی است که در سال ۱۹۲۲ میلادی به درخواست دولت افغانستان به منظور پیشبرد پژوهش‌های باستان‌شناسی در افغانستان ایجاد شد.

بدنبال یک وقفۀ کاری در زمان جنگ جهانی دوم، فعالیت‌های این موسسه بار دیگر در سالهای ۱۹۴۶ تا ۱۹۴۷ از سرگرفته شد و تا زمان تعطیلی آن از طرف دولت طرفدار شوروی در افغانستان در سال ۱۹۸۲ به فعالیت ادامه داد. در سال ۲۰۰۳ میلادی، براساس توافق با مقامات افغان، وزارت امور خارجه فرانسه تصمیم به بازگشایی و از سرگیری فعالیت‌های موسسۀ دافا در افغانستان گرفت.

دافا بیست و هفتمین موسسۀ کاوشگری فرانسه در خارج از کشور می‌باشد. همچنان بوسیله امضای موافقتنامه به تاریخ ۱۶ فبروری سال ۲۰۰۴ در راستای همکاری فرانسه و افغانستان در زمینۀ میراث باستان‌شناسی و معماری، به این بازگشایی عینیت بخشیده شد. دافا امروزه دهها پروژه را در سراسر افغانستان سرپرستی می‌کند: کاوشگری و شرکت در تدارک نقشه باستانشناسی افغانستان، حفریات باستان‌شناسی در باختر، هرات، بامیان، ال‌غته ولایت وردک، مرمت میراث باستانی منقول و غیر منقول (دافا مخصوصا در مرمت مسجد حاجی پیاده در شمال افغانستان کار می‌کند)، آموزش متخصصین افغان در میراث باستانی، گشایش موزیمی (موزه) در مزار شریف، همکاری با موزیم ملی افغانستان در کابل و غیره. دافا ضمنا کتابخانه‌ای با غنای استثنایی در حدود ۱۰۰۰۰ جلد اثر و ۳۰۰۰ مجله ادواری در مورد باستان‌شناسی و تاریخ منطقه را دارا است.
DAFA
ارسال نظر

ارسال نظر

عکس خوانده نمی شود