مخفف

مرجع کلمات و اصطلاحات اختصاری

مخفف EXT4

4 Extended Filesystem

ای‌ایکس‌تی۴ یا (fourth extended filesystem) (به اختصار ext4) یک سیستم پرونده مبتنی بر ژورنال است که به عنوان نسخهٔ جدید برای سیستم پرونده ext3 معرفی شده‌است. ext4 سیستم پرونده کنونی پیش‌فرض هسته لینوکس است.

این سیستم فایل در ابتدا به عنوان یک سری افزونه سازگار برای سیستم فایل پیشین یعنی ext3 متولد شد که تعداد زیادی از این افرونه‌ها توسط شرکت Cluster File Systems برای استفاده در سیستم فایل Lustre که یک سیستم فایل برای کامپیوترهای خوشه‌ای (کلاستر) بین سال‌های ۲۰۰۳ تا ۲۰۰۶ توسعه داده شد که هدف اصلی آن کم کردن محدودیت‌های ذخیره‌سازی و افزودن به سرعت و کارایی سیستم فایل قبلی بود. توسعه دهندگان لینوکس از قبول کردن افزونه‌های نوشته شده به عنوان بخشی از سیستم فایل ext3 با توجیه اینکه افزونه‌های جدید موجب ناپایداری سیستم فایل می‌شود خود داری کردند و در عوض تصمیم گرفتند که یک انشعاب از کد ext3 به وجود آوردند و تمامی تغییرات داده شده را به همراه سایر قابلیت‌های اضافی در کد جدید اعمال کردند و سیستم فایل جدید به وجود آمده را ext4 نامیدند.

نسخهٔ مقدماتی سیستم فایل ext4 در ۱۱ اکتبر سال ۲۰۰۸ به کدهای لینوکس در نسخه ۲.۶.۱۹ اضافه شد اما کدهای نهایی که این سیستم فایل را به عنوان یک سیستم فایل پایدار معرفی کرد در نسخهٔ ۲.۶.۲۸ لینوکس گنجانده شد. نسخه ۲.۶.۲۸ به همراه سیستم فایل جدید ext4 در دسامبر سال ۲۰۰۸ انتشار یافت که در نسخه جدید سیستم فایل ext4 به عنوان سیستم فایل پیشنهادی لینوکس معرفی شد. در سال ۲۰۱۰ گوگل اعلام کرد که ساختار ذخیره‌سازی اطلاعات در سرورهایش را به ext4 تغییر خواهد داد همچنین این شرکت سیستم فایل ext4 را جایگزین سیستم فایل YAFFS در سیستم عامل اندروید کرد.
EXT4
ارسال نظر

ارسال نظر

عکس خوانده نمی شود