مخفف

مرجع کلمات و اصطلاحات اختصاری

مخفف DW

Dextrose Water

محلول تزریقی دکستروز

دکستروز ۵ درصد در آب به داخل ورید تزریق می‌شود تا جایگزین مایعات از دست رفته شود و کربوهیدرات ها را به بدن وارد کند.

دکستروز یک نوع گلوکز (قند) است. در آب برای درمان کمبود قند خون (هیپوگلیسمی)، شوک انسولین یا کم آبی (از دست دادن مایعات) استفاده می شود.

دکستروز منبع کالری است. به آسانی متابولیزه می شود، ممکن است تلفات پروتئین بدن و نیتروژن را کاهش دهد، رسوب گلیکوژن را تقویت کرده و در صورت تهیه دوزهای کافی کتوز را کاهش می دهد یا از آن جلوگیری می‌کند.

از کاربرد های دکستروز این است که برای حمایت تغذیه ای برای بیمارانی که به علت بیماری، آسیب یا سایر شرایط طبیعی قادر به خوردن نیستند، داده می شود.

گاهی به عنوان یک رقیق کننده (مایع) برای تهیه داروهای تزریقی در کیسه IV استفاده می شود.

یک رقیق کننده مقدار زیادی از مایع را فراهم می کند که در آن مقدار کمی از دارو را رقیق می کند. رقیق کننده به انتقال خون به داخل جریان خون کمک می کند.

به مراقبین کمک می کند دارو را به آرامی و با خیال راحت به بدن تزریق کنند.

دکستروز ۵٪ در آب (D5W) باعث افزایش حجم کل مایعات می شود، همچنین در اهداف احیا کننده و دفع کننده مفید است.

اگر به دگزامتازون حساسیت دارید، نباید از این دارو استفاده کنید.

اگر دچار دیابت، مشکلات تنفسی، عدم تعادل الکترولیت، بیماری کلیه یا کبد، آلرژی غذایی یا دارویی، یا در صورت انتقال خون به طور منظم، به پزشک خود اطلاع دهید.

دکستروز ۵٪ در آب را با هر دارویی که پزشک شما تجویز نکرده است مخلوط نکنید. اگر از تزریق ها در خانه استفاده می کنید، حتما متوجه شده اید که چگونه داروها را به خوبی مخلوط و ذخیره کنید.

در صورت مصرف تزریق داخل آب دکستروز۵٪ ، در صورت سوزش، درد و تورم اطراف سوزن به تزریق کنندگان اطلاع دهید.

اگر باردار هستید، برای مصرف این دارو به پزشک خود بگویید.معلوم نیست که آیا ۵٪ دکستروز در آب به شیر مادر منتهی می شود یا اینکه آیا می تواند به یک نوزاد آسیب برساند. در صورت تغذیه با شیر مادر، از این دارو استفاده نشود.

به دلیل افزایش خطر ابتلا به هایپرگلیسمی ( هیپوگلیسمی) دوز و میزان تزریق مداوم دکستروز داخل وریدی باید در کودکان بیمار، خصوصاً نوزادان کم وزن احتیاط شود.

تزریق لاکتری رینجر و دکستروز ۵ درصد،USP باید با احتیاط استفاده شود. تجویز بیش از حد ممکن است منجر به آلکالوز متابولیک شود.
DW
ارسال نظر

ارسال نظر

عکس خوانده نمی شود