لطفاً چند لحظه منتظر بمانید..!
امروز، دوشنبه، 20 آذر 1396 - 16:58

جستجوی عبارت

نمی‌دانید؟ بپرسید!

اگر با جستجوی سایت موفق نشدید عبارت مورد نظر را پیدا کنید، عبارت مخفف و تلفن همراه‌تان را در فرم زیر وارد کنید تا کمتر از 24 ساعت معنای عبارت برای شما پیامک شود.

علامت اختصاری، حروف اختصاری، کوته‌نگاشت، سرنام یا سرواژه در واقع کوتاه شدهٔ یک عبارت می‌باشد که به آن مخفف می گویند و معمولاً آن را از حروف اول یک کلمه یا عبارت می‌سازند.
مخفف دات کام اولین و جامع ترین پایگاه فرهنگ لغت از کلمات اختصاری در زمینه کامپیوتر، تکنولوژی، سازمانی، پزشکی و... است.
بانک اطلاعاتی این سایت، شامل بیش از ۳,۵۰۰ عبارت مخفف با توضیحات فارسی می باشد. همچنین در بخش جستجوی پیشرفته این سایت، بیش از ۱,۰۰۰,۰۰۰ کلمات اختصاری برای جستجو وجود دارد.

نرم افزار مخفف را در سیستم عامل هایداشته باشید.

مخفف مخوال

مخابرات و الكترونيك

مخوال تركيبی از مخابرات و الكترونيك است، برای مثال:" فرماندهی مخوال"! در هر صورت، به مرور زمان، ايرانيان، مخابرات را معادل" تله كموني كاسيون" گرفتند ولي اعراب" اتصالات" را معادل آن اختيار كردند و هنوز نيز- هم به مخابرات ما ، و هم به ارتباطات ما ( يعني به دو اصطلاحي كه ما فارسي زبانان به كار مي بريم) تنها و تنها، " اتصالات" مي گويند. در ضمن اعراب ، سازمان هاي جاسوسي، اطلاعاتي و ضد اطلاعاتي خود را با " استخبارات" و " مخابرات" نام گذاري كردند و مترادف و معادل گرفتند . به هرحال از 1313 تا كنون ( يا از 1934 تا اين زمان ) ، پيشوند تله در ابتداي هر اصطلاح فرنگي، اشاره به خدمتي مخابراتي يا دستگاهي مخابراتي دارد و معناي آن " دور"، " ازدور"، " ازراه دور" و يا " دور" است ، هم چنان كه برخي از مترجمان ما، " تله كموني كاسيون" را نيز، تحت اللفظي ، ارتباطات از راه دور ترجمه كرده اند و مي كنند و يا اصطلاحاتي چون
telework, telecontrol, telecommand, telemedicine, telemeasurment, education, teleconferencing
و غيره را به ترتيب ، كار از دور، كنترل از دور، دور فرماني، دوراپزشكي،اندازه گيري از راه دور، دور آموزي و گردهمايي از راه دور، معادل سازي مي كنند.
جدید ربات مخفف!! با ارسال کلمه مخفف به ID تلگرام mokhafaf_bot همان لحظه عبارت کامل آن را دریافت کنید !