مخفف

مرجع کلمات و اصطلاحات اختصاری

مخفف سپکا

سگ‌های پلیس کار ازموده

پلیس مبارزه با مواد مخدر ناجا واحد سپکا نیروی انتظامی به عنوان یکی از واحدهای فعال و زبده در ناجا دارای واحدی استثنایی به نام سپکا (سگ‌های پلیس کار ازموده) است.

این واحد توسط افرادی توانمند اداره می‌شود که به تربیت و آموزش تخصصی سگ‌هایی می پردازند که در بسیاری از مأموریت و عملیات پلیس می‌توانند نقش‌های اثربخشی از خود ایفا کنند.

نکته قابل تامل در این واحد این است که هر یک از سگ‌ها تحت نظر یک مربی آموزش دیده و تنها از مربی خود حرف شنوی داشته و از سوی دیگر مربی به زبان‌های مورد علاقه خود گاه فارسی، انگلیسی یا آلمانی فرانسوی با سگ سخن می گوید و این حیوان تحت فرمان مربی خود عمل می‌کند.

هر یک از سگ‌های واحد سپکای براساس توانمندی و قابلیت‌هایی که دارد، تحت آموزش قرار می‌گیرد. به عنوان مثال برخی از سگ‌ها توانایی بالایی در مأموریت‌های مربوط به گروگانگیری دارند که تحت نظر مربی خود آموزش‌های مرتبط با این نوع مأموریت‌ها را فرا می‌گیرند.

برخی از سگ‌ها توانایی خوبی در اکتشاف مواد مخدر و دارو دارند و برخی دیگر به دلیل داشتن جثه‌های بزرگ به لحاظ روانی و ایجاد رعب و وحشت برای آرام کردن اغتشاشات مناسب هستند. این مرکز در کمالشهر کرج واقع شده است.
سپکا
ارسال نظر

ارسال نظر