مخفف

مرجع کلمات و اصطلاحات اختصاری

مخفف GMT

Giant Magellan Telescope

تلسکوپ بزرگ ماژلان (GMT) یک تلسکوپ بسیار بزرگ زمینی در حال ساخت است که برآورد می‌شود تا سال ۲۰۲۵ به بهره‌برداری برسد. سطح اصلی انعکاسی این تلسکوپ شامل هفت آینه با قطر ۸٫۴ متری و آینه اصلی با قطر ۲۴٬۵ متر است و امید می‌رود که این تلسکوپ امکان کندوکاو در اولین اجرامی که در کیهان شروع به تابیدن کردند، بررسی انرژی و ماده تاریک، و شناسایی سیاره‌های بالقوه قابل سکونت را فراهم کند. انتظار می‌رود این تلکسوپ پنج تا ده برابر تلسکوپ‌های کنونی قادر به جمع‌آوری نور باشد.

محل احداث این تلسکوپ در رصدخانه لاس کامپاناس در ۱۱۵ کیلومتری لاسرنا شیلی است که تلسکوپ ماژلان نیز در آن‌جا قرار دارد. این محل در بیابان آتاکاما قرار دارد که نه تنها عاری از آلودگی هوا است، بلکه به دلیل دوری از منایع آلودگی نوری یکی از بهترین نقاط زمین برای مشاهدات بلندمدت نجومی است.

عملیات ساخت این تلسکوپ بزرگ در نوامبر ۲۰۱۵ آغاز شد. قبلاً خاک‌برداری مفصلی برای مسطح کردن قله لاس کامپاناس انجام شده تا زمینه برای ساخت تلسکوپ فراهم شود. این تلسکوپ در یک پروژه بین‌المللی تحت سرپرستی ایالات متحده آمریکا ساخته می‌شود. استرالیا، برزیل، کره جنوبی و شیلی دیگر اعضای این پروژه هستند.

تلسکوپ بزرگ ماژلان در سال ۲۰۲۱ درحالی فعال خواهد شد که فقط تعدادی از آینه‌های آن نصب شده. اما تا ۲۰۲۴ یا ۲۰۲۵ همه آنها نصب می‌شوند.

به جز ماژلان، دو تلکسوپ بسیار بزرگ دیگر که در طیف‌های مرئی و فروسرخ کار می‌کنند در مراحل مختلف طراحی و ساخت هستند. تلسکوپ بسیار بزرگ اروپایی (E-ELT) که آن هم در شیلی و تلسکوپ سی متری (TMT) که در هاوائی ساخته خواهد شد دو تلسکوپ دیگر هستند. قطر آینه‌های این دو تلسکوپ به ترتیب ۳۹ متر و ۳۰ متر است بنابراین پس از تکمیل از ماژلان بزرگتر خواهند بود. این دو تلسکوپ دارای معماری بسیار متفاوتی خواهند بود چون سطوح اصلی انعکاسی آنها حاوی صدها آینه کوچک خواهد بود.
GMT
ارسال نظر

ارسال نظر