مخفف

مرجع کلمات و اصطلاحات اختصاری

مخفف Li-ion

Lithium-ion battery

باتری لیتیوم-یون (Li-ion یا LIB) یک خانواده از باتری‌های قابل شارژ است که در آن در زمان تخلیه، یون‌های لیتیوم از الکترود منفی به سمت الکترود مثبت و در هنگام شارژ شدن وارونه حرکت می‌کنند.

باتریهای لیتیم ـ یون بالاترین چگالی انرژی را فراهم می‌سازند، تقریباً دو برابر انرژی قابل دسترسی از باتریهای نیکل ـ کادمیم. آنها به دشارژ کامل نیاز ندارند و می‌توان از جریان بالاتری برای شارژ و دشارژ بدون آسیب به باتری استفاده کرد. در هنگام دشارژ افت پتانسیل کمی دارند، به دوره break-in نیاز ندارند و از مسئله حافظه باتری خبر ندارند. می‌توانید در هر زمانی یک باتری لیتیم ـ یون را بی آنکه روی کارایی باتری اثر بگذارد شارژ کنید، اما چون باتریهای لیتیم ـ یون معمولاً دارای طول عمر شارژ/دشارژ ۳۰۰ تا ۵۰۰ چرخه هستند و اگر زود به زود و قبل از تخلیه، این باتری شارژ شود طول عمر باتری پایین می‌آید. همچنین در صورت ادامه شارژ پس از پر شدن، باتری آسیب دیده و از عمر آن کاسته می‌شود به همین دلیل برای شارژ آنها از مدارهای محافظ هوشمند استفاده می‌شود تا پس از پر شدن جریان شارژ قطع شود و باتری بیش از حد شارژ نشود. با آنکه بسیاری از سازندگان باتری‌های لیتیم ـ یون طول عمر باتری را تا سه سال ذکر می‌کنند، بعضی از مصرف‌کنندگان طول عمر تا ۱۸ ماه را گزارش کرده‌اند.

توضیح مهم در رابطه با باتری لیتیم - یون. (جهت استفاده بهینه و عمر طولانی)

چون اکثر دستگاه‌های موجود دارای باتری از نوع لیتیم - یون هستند. توجه شما را به نحوه استفاده صحیح از این باتری جلب می‌نمایم.

اکثر فروشنده‌های این قبیل دستگاه‌ها توضیح مناسبی در رابطه با نحوه استفاده صحیح این نوع باتری نمی‌دهند و عموماً توضیحات آنها مربوط به نگهداری از باتری‌های نیکل کادمیوم و نیکل ام اچ می‌باشد که روی موبایلها و لپ‌تاپ‌های قدیمی استفاده می‌شد و این گونه توضیحات فقط زبان به زبان چرخیده و به این فروشنده‌های بدون اطلاع رسیده.
یکی از مهمترین نکات استفاده باتری لیتیوم - یون این است که هیچگاه نباید شارژ آن از ۳ درصد پایین‌تر بیاید و هر گاه به این مقدار رسید از دستگاه استفاده نکنید تا آن را به شارژر برسانید.
هرگاه نیاز داشتید باتری را یه مدت طولانی نگهداری کنید شارژ آن را بین ۴۵ تا ۵۵ در صد برسانید. این مقدار شارژ مناسبترین مقدار جهت نگهداری باتری می‌باشد.
هیچگاه قطب مثبت و منفی را اتصال کوتاه نکنید.
اگر از دستگاه‌های پیشرفته مثل لپ‌تاپ و یا موبایل استفاده می‌کنید همیشه نرم‌افزار اصلی دستگاه را بروز رسانی کنید و مطمئن باشید روشهای بهتر و جدیدتر در نحوه شارژ باتری روی نرم‌افزارهای جدید اعمال می‌شود چون انرژی و باتری مهمترین قسمت دستگاه می‌باشد و شرکتها خیلی به آن توجه دارند.
در دستگاه‌های کوچک مثل موبایل و ام پی تری پلیر هنگام شارژ. دستگاه را هر شب به یک صورت روی زمین قرار دهید تا مواد باتری با جاذبه زمین همیشه به یک صورت ته‌نشین نشود این مسئله باعث می‌شود بهترین عملکرد را از مواد باتری و مقدار شارژ دهی بگیریم.
Li-ion
ارسال نظر

ارسال نظر