مخفف

مرجع کلمات و اصطلاحات اختصاری

مخفف AP

Associated Press

آسوشیتِد پِرِس (انجمن مطبوعات وابسته‏) به طور مخفف AP یک آژانس خبرگزاری آمریکایی است و بزرگ‌ترین سازمان از این نوع در جهان است. که درسال ۱۸۴۶ توسط ۵ روزنامه برای کاهش هزینه‌های ارسال اخبار جنگ مکزیک تاسیس شد.
این آژانس یک مالکیت شراکتی برای روزنامه‌ها رادیوها و ایستگاه‌های تلویزیونی شریک خود در آمریکاست، که آنها که هم در تولید گزارش‌ها و هم در استفاده از مطالبی که توسط کارکنان نوشته شده مشارکت دارند. بسیاری از روزنامه‌ها و ایستگاه‌های پخش سراسری در خارج آمریکا از مشترکان آسوشیتد پرس هستند به این معنی که هزینه‌ای جهت استفاده از مطالب آژانس پرداخت می‌کنند، ولی عضو شرکت نیستند.

بر اساس بررسی‌های سال ۲۰۰۵، اخبار AP در بیش از ۱۷۰۰ روزنامه استفاده می‌گشته و همچنین این اخبار در مخرج ۵۰۰۰ تلویزیون و رادیو قرار گرفته‌است. آرشیو تصویری این خبرگزاری حاوی بیش از ۱۰ میلیون تصویر است. AP در ۱۲۱ کشور جهان فعالیت می‌کند و دارای ۲۴۳ شعبه در سراسر جهان و تعداد زیادی کارمند گوناگون از سرتاسر جهان است.
این آژانس دارای بیش از ۳۰۰ دفتر در سراسر دنیا با بیش از ۳۷۰۰ کارمند است که دوسوم کارمندان آن جمع آوری کنندگان خبر و خبرنگاران هستند. ای پی دارای یکی از بزرگترین آرشیوهای عکس در جهان است که با بیش از ۱۰ میلیون عکس تاکنون ۴۹ بار برنده جایزه پولیتزر(به انگلیسی: Pulitzer Prize)‏ شده‌است که ۳۰ بار آن در حوزه عکس بوده.

امروزه، مقر این خبرگزاری در شهر نیویورک می‌باشد. مدیر عامل و رییس هیأت رییسهٔ این خبرگزاری، تام کِرلی، سردبیر سابق روزنامه «یو اس ای تودی» است. این خبرگزاری، بالغ بر ۳۷۰۰ تن کارمند رسمی و تعداد نا مشخصی کارمند غیر رسمی دارد.

روش تنظیم اخبار در این خبرگزاری، به نام هرم وارونه به عنوان الگویی در تمام جهان شناخته می‌شود.
AP
ارسال نظر

ارسال نظر