مخفف

مرجع کلمات و اصطلاحات اختصاری

مخفف PTT

Push To Talk

سرویس POC یا خدمات بگیر و صحبت کن سلولی PTT در شبکه تلفن همراه یکی از سرویسهایی است که هم اکنون توسط بسیاری از شرکت‌های خدمات دهنده تلفن همراه و تولید کننده گوشی‌های موبایل ارائه می‌شود. این خدمات به کاربران اجازه می‌دهد تا در محدوده شبکه سلولی، به صورت فرد به فرد و یا فرد به گروه و به طور مستقیم با یکدیگر مکالمه صوتی برقرار نمایند. در این تماس ها، مکالمات به سرعت ارسال و دریافت شده و هیچ زمانی برای پاسخ دادن به یک تماس و یا دریافت آن تاخیر نمی‌یابد. بطوریکه مشترکین با فشردن و نگه داشتن یک کلید می‌توانند صدای خود را بدون فاصله به گوش مخاطب مورد نظر ویا گروهی از مخاطبان که از قبل تعیین نموده اند برساند.

این سرویس یکی از خدمات مفید برای گروه‌های مختلف کاربران، از شخصی، تجاری ویا گروه‌های دیگر می‌باشد. بطوریکه برای مثال در یک شرکت تجاری، مدیر شرکت توانایی ایجاد یک لیست از کارکنان و تشکیل یک گروه مکالمه از کارمندان خود را داشته و در هر لحظه می‌تواند بدون نیاز به تماس تلفنی با آنها ارتباط مستقیم برقرار سازد. در حقیقت از شرکت‌های تجاری مختلف، خانواده ها، گروه‌های مختلف اجتماعی و نوجوانان و دیگر مواردی از این دست می‌توان به عنوان کاربران پیش بینی شده برای این خدمت یاد کرد. علاوه بر این اغلب کاربرانی که نیازمند برقراری ارتباط بین گروه‌های مختلف خود از طریق ایجاد شبکه‌های رادیویی گوناگون همچون خدمات رادیویی متحرک شخصی و نیز خدمات رادیویی متحرک زمینی می‌باشند، اما به دلایلی تمایل به طی مراحل قانونی کسب مجوزهای مختلف و خرید تجهیزات را ندارند، می‌توانند بخش عمده‌ای از نیازهای خود را به کمک این خدمات بر طرف سازند.

در این خدمات هر تماس فرد به فرد و یا گروهی به شکل نیمه دوطرفه برقرار می‌شود. بر خلاف حالت دوطرفه رایج در مکالمالت معمول تلفنی بدلیل اینکه کاربران این سرویس بیشتر افرادی هستند که در حین فعالیت و انجام کارهای گوناگون کم و بیش نیاز به ارتباط چند لحظه‌ای کوتاه ولی مکرر با دیگر افراد و گروه‌ها دارند، از این رو این نوع ارتباط مطلوب‌ترین حالت ممکن برای آنها به شمار می‌رود.


این سرویس از جمله خدماتی است که تنها در بستر شبکه‌های دیتای نسل دو و نیم به بالا مانند GPRS و EDGE قابل ارائه می‌باشد و با سن کمش از سال 2004 تا کنون توانسته نفوذ و رشد خوبی را در میان کشورهای مختلف داشته باشد. شرکت NEXTEL علاوه بر نوکیا، دیگر شرکتی است که خدمات یاد شده را تحت عنوان "واکی - تاکی" ارائه می‌دهد. این شرکت خدمات خود را در قالب سه بخش محلی، منطقه‌ای و بین‌المللی ارائه می‌کند. مشترکان جهت استفاده از خدمات فوق نیازمند تهیه یک گوشی مخصوص این سرویس به همراه پرداخت هزینه ماهیانه استفاده از خدمات و دریافت شناسه دیجیتالی یا ID منحصر بفرد می‌باشند.
PTT
ارسال نظر

نظرات کاربران

خخخخخخخخخخخخخخخخخ در 22 بهمن 1400 گفته:
پی تی تی پشت توک

ارسال نظر