مخفف

مرجع کلمات و اصطلاحات اختصاری

مخفف HFRS

Hantavirus hemorrhagic Fever with Renal Syndrom

تب خونریزی دهنده به همراه سندرم کلیوی که به صورت خلاصه HFRS به آن گفته می‌شود نام دسته ای از بیماری‌ها با علائم بالینی همانند است که توسط گونه‌هایی از ویروس‌های هانتا از خانوادهٔ هانتاویریدا در راستهٔ ویروس‌های بانیا ایجاد می‌شود. به این بیماری تب خونریزی دهندهٔ کُره ای هم گفته می‌شود. گونه‌هایی از آن که می‌تواند HFRS را پدیدآورد شامل ویروس اورتوهانتای هانتان، ویروس اورتوهانتای بلگراد-دوبراوا، ویروس سارما، ویروس اورتوهانتای سئول، ویروس اورتوهانتای پومالا و دیگر ویروس‌های اورتوهانتا است. این ویروس در اروپا، آفریقا و آسیا یافت شده‌است. از میان این ویروس‌ها، ویروس رود هانتان و ویروس بلگراد-دوبراوا شدیدترین سندرم را با بالاترین میزان مرگ و میر ایجاد می‌کنند. اگر سندرم در اثر ویروس پومالا پدید آمده باشد به آن نفروپاتیا اپیدمیکا گفته می‌شود. این عفونت در زبان‌های گوناگون، نام‌های متفاوتی دارد برای نمونه در زبان نروژی به آن طاعون موش و در زبان فنلاندی به آن تب وُل گفته می‌شود.

نشانه‌های HFRS معمولاً پس از یک تا دو هفته ظاهر می‌شود که البته در موارد نادر پس از ۸ هفته پدید می‌آیند. نشانه‌های نخستین این بیماری به صورت ناگهانی پدید می‌آیند که عبارتند از: سردرد شدید، درد در ناحیهٔ پشت و شکم، تب، لرز، تهوع و تاری چشم. در برخی افراد ممکن است صورت برافروخته شو، چشم‌ها ورم کند و قرمز شود و کهیر بزنند.

نشانه‌های بعدی این بیماری عبارتند از: افت فشار خون، شوک ناگهانی، نَشت خون از رگ‌ها شود و از کار افتادن ناگهانی کلیه‌ها شود که خود باعث آب آوردن شدید بدن می‌شود. میزان شدت این نشانه‌ها بستگی به عامل آلوده کنندهٔ بدن دارد در صورتی که این بیماری در اثر ویروس‌های هانتان و دوبراوا باشد نشانه‌ها شدید خواهد بود اما اگر بدن توسط ویروس‌های سئول، سارِما و پومالا آلوده شده باشد معمولاً نشانه‌ها به نسبت ضعیف تر خواهد بود. بهبودی کامل معمولاً پس از چندین هفته یا حتی ماه بوجود می‌آید.

این بیماری درمان یا واکسن خاصی ندارد بلکه درمان تنها از راه حمایت از بدن صورت می‌گیرد مانند انجام دیالیز. در چین و کره در آغاز دورهٔ تب از ریباویرین استفاده شده بود که منجر به کاهش مرگ و میر و کاهش دوران بیماری شده بود.

کنترل ورود جوندگان در فضای پیرامون و درون خانه و نداشتن تماس با آنها، نخستین گام در پیشگیری از این بیماری است همچنین در صورت تماس با آنها باید از ماسک استفاده کرد تا از ذرات آلودهٔ معلق در هوا که ناشی از جونده است از راه تنفس وارد بدن نشود.
HFRS
ارسال نظر

ارسال نظر