مخفف

مرجع کلمات و اصطلاحات اختصاری

مخفف MIUI

MI User Interface

می‌یوآی (تلفظ به صورت Me You I) نام فیرم‌ور (Firmware) مخصوص تلفن‌های همراه است که توسط شرکت شیائومی بر پایه سیستم‌عامل منبع‌باز اندروید توسعه داده شده‌است.

خصیصه این سفت افزارها رابط کاربری به شدت تغییر یافته آن است، بطوریکه که App Drawer اندروید را کنار گذاشته و شباهت بسیار زیادی با رابط کاربری آی‌اواس شرکت اپل و رابط کاربری تاچ‌ویز شرکت سامسونگ دارد. این کاستوم رام‌ها (Custom ROM) شامل عملکردهای اضافه‌ای هستند که در رام‌های اصلی اندروید یافت نمی‌شود، شامل نرم‌افزارهای جدید و اختصاصی پخش موزیک، گالری، ضبط تماس، رابط کاربر دوربین و شماره‌گیر اصلاح شده که با نوشتن هر عدد مخاطبینی که شماره آن‌ها با شماره وارد شده نزدیک است را نمایش می‌دهد.

نام می‌یوآی از ۲ بخش می (MI) و یوآی (UI) تشکیل شده‌است. قسمت دوم آن یعنی یوآی سرواژه‌ای برای عبارت رابط کاربری (User Interface) است. به گفته لی جون، مدیر عامل شرکت سیاومی، قسمت اول آن یعنی می سرواژه‌ای برای عبارت اینترنت موبایل (Mobile Internet) و مأموریت غیرممکن (Mission Impossible) است.

هستهٔ می‌یوآی در گذشته به صورت منبع‌بسته منتشر می‌شد و در نتیجه با پروانهٔ جی‌پی‌ال هستهٔ لینوکس در تناقض بود. بر اثر انتقاداتی که به این مسئله شد، کد منبع گوشی‌های سیوامی ام‌آی۲ و ام‌آی۲ای در ۲۵ اکتبر سال ۲۰۱۳ میلادی بر روی وب‌سایت گیت‌هاب منتشر شدند.
MIUI
ارسال نظر

ارسال نظر