مخفف

مرجع کلمات و اصطلاحات اختصاری

مخفف PERL

Practical Extraction and Report Language

Perl يکي از متداولترين زبانهاي اسکريپت است. اين زبان در آزمايشگاه Jet Propulsion ناسا توسط Larry Wall طراحي شده است. يك زبان مفسر دار مبتني بر C و برنامه هاي خدماتي يونيكس مي باشد.

اين زبان ويژگي هاي قدرتمندي براي مديريت رشته ها دارد كه اطلاعات را از فايل هاي متني استخراج مي كند . پرل (Perl) مي تواند يك رشته كاراكتري را اسمبل كند و به عنوان يك فرمان شل ارسال كند ؛ از اين رو ، اغلب براي كارهاي مديريت سيستم مورد استفاده قرار مي گيرد . برنامه هاي اين زبان، پردازه (script) ناميده مي شوند.

پرل يك زبان برنامه ريزي همه منظوره مي باشد. از پرل مي توان در برنامه نويسي سيستم ها در زمينه هاي مختلف بر روي وب استفاده نمود. از پرل مي توان در جاهاي مختلفي استفاده نمود زيرا پرل به زبان چسبنده معروف مي باشد. پرل به عنوان زبان موثري كه براي الحاق عناصر به يكديگر طراحي شده بسيار سازگار مي باشد وهمچنين به منظور پياده سازي اسكريپ هاي CGIاستفاده مي گردد.

● کاربرد پرل
پرل را امروزه در زمینه های هوش مصنوعی–ژنتیک –نظامی –تحقیقاتی – صنعتی و بطور گسترده ای در اینترنت میتوان یافت .

نوشتن یک: بانک اطلاعاتی – صفحه گسترده – سیستم عامل – و یا یک وب سرور شاید عاقلانه به نظر نرسد ولی در پرل امکانپذیر است .

زبان پرل قدرت بسیاری در پردازش متن دارد بطور مثال میتواند یک رشته را ایجاد و به عنوان یک فرمان سیستمی اجرا کند

● پرل به عنوان یک زبان قابل حمل
جالب است بدانید نرم افزاری که شما تحت سیستم عامل LINUX و یا MAC نوشته اید به طور قطع روی سیستم عامل WINDOWS و UNIX هم اجرا میشود. مفسر پرل متن برنامه‮ ‬را‮ ‬خوانده‮ ‬و‮ ‬هم‌زمان‮ ‬تفسیر‮ ‬کرده‮ ‬و‮ ‬اجرا‮ ‬می‮ ‬کند‮‬.‮ ‮ در حال حاضر پرل را در بیش از ۰۴ سیستم عامل میتوان بکار گرفت و کتابخانه CPAN بیش از ۱۱۰۰۰ مازول را با کد منبع در اختیار تان می گذارد که روزانه به این تعداد افزوده میشود.

● پرل و برنامه های ۳ بعدی
گستره استفاده پرل به عنوان زبانی برای ایجاد برنامه های ۳ بعدی تا حدی است که تا چندی پیش متخصصین Graphcomp در تستی زبان C و PERL را برای اجرای برنامه ۳ بعدی بر روی ۳ سیستم عامل متفاوت : VISTA , UBUNTU , FEDORA با سخت افزار یکسان به کار گرفتند. در این میان پرل توانست با استفاده بهینه از منابع سیستم برتری خود را در این زمینه اثبات کند .

● پرل و CGI
با پا به عرصه گذاشتن CGI به صفحات وب زبان پرل به خاطر قدرت بالا در پردازش متن و تطبیق الگو (Regular Expressions) در جمله زبانهایی قرار گرفت که بطور وسیعی برای نوشتن CGI بکار گرفته میشود . در این میان وب سایت های پر ترافیک مانند :Livejournal.com, Ticketmaster.com Amzon.com , IMDB.com, از زبان پرل استفاده میکنند.

● پرل و شبکه
به خاطر قدرت بسیار پرل درزمینه برنامه نویسی سیستمهای شبکه بسیاری از متخصصین شبکه و هکرها از این قافله عقب نمانده و امروزه شاهد این هستیم که بسیاری از برنامه های : مدیریت شبکه , سیستم های Spidering , و Exploite ها به زبان پرل نوشته میشود.

● پرل به عنوان یک زبان چسبنده (Glue Language)
پرل به عنوان یک زبان چسبنده می تواند در زبان های دیگر مورد استفاده قرار گیرد . یکی از جالبترین نکات یک برنامه مکمل پرل به نام VisualPerl هست که به بسته NET. مایکروسافت میچسبد و شما در کنار ASP.NET میتونید با پرل نیز یرنامه نویسی کنید. به طور مثال می توانید در برنامه های .NET از پرل برای پردازش متن ویا هر چیز دیگری استفاده کنید این قابلیت تنها به .NET محدود نمیشود و پرل را می توان در دیگر زبان های برنامه نویسی بدون در نظر گرفتن پلتفرم ان استفاده کنید .
PERL
ارسال نظر

ارسال نظر